Valguse Festival sündis Nõo vallavanema Rain Sangernebo ja Tartu Observatooriumi direktori Anu Reinarti ning külastuskeskuse juhataja Heli Läti ideest avada Kosmosekeskuse uksed valla elanikele ja tutvustada seeläbi kosmoseteadlaste tööd. Festivali kontseptsiooni arendas välja lavastaja Jaan Ulst, kelle juhtimisel on Valguse Festival kasvanud Lõuna-Eesti üheks põnevamaks koguperesündmuseks, ning seejuures ka kogu regiooni suurimaks tehnoloogiaid ja kunste põimivaks teadusfestivaliks.


2015. aasta oli rahvusvaheline Valguse ja valguspõhiste tehnoloogiate aasta, mil sündis ka esimene Valguse Festival. See peeti Tõravere observatooriumis, kus ürituse vältel oli Observatooriumi saalides ja ruumides 20 interaktiivset ekspositsiooni ja teadustuba, mis aitasid mõista valguse erinevat olemust ja kasutamist. Töötubade ja eksponaatidega olid esindatud lisaks Observatooriumi teadlastele ka Politsei- ja Piirivalveamet, SA Tartu Ülikooli Kliinikum, Teaduskeskus AHHAA, Psühhobuss ja Tallinna Teletorn. Majas sees musitseerisid Toomas Savi ja Toivo Sõmer, õhtu lõpetas aga valguse ja muusika lavastus "Valguse mets", mis viis vaataja rännakule Tõravere teleskoopide vahele.


2016. aastal teist korda toimunud festivali inspiratsiooniks sai rahvusvahelise kosmosenädala (World Space Week) teema "Remote sensing" - "Maa vaatlus kosmosest". Tõravere observatooriumipargis seati festivaliks üles kosmoselaborid, veeseire ruum, optikalabor, radarkaugseire jaam, ESTCube-2 satelliidi juhtimiskeskus, uurida sai valgusreostust ja tähevalgust, õppida universumi kärgstruktuuri ja palju muud kosmilselt põnevat. Etenduskunstide alal toimus kosmoseteemaline rännak-lavastus “Kosmosesse külla”.


2017. aastaks oli Valguse Festival kasvanud täiemõõduliseks festivaliks, mistõttu jäi Tõravere observatoorium sellele kitsaks. Rahvusvahelise kosmosenädala juhtmõtte "Space Unites the World" ehk "Kosmos ühendab maailma" järgi joonduva festivali uueks toimumiskohaks valiti Luke mõis. Luke mõisa park oli tegevuspaigaks ka samal aastal linastunud ning arvukalt auhindu ja nominatsioone kogunud Rainer Sarneti filmile “November”. Nii, nagu vana mõisapark andis fimile ainulaadse võimsa valgusmaastiku, andis see ka Valguse Festivalile palju uusi võimalusi valguse eri vormide (isegi vee all) esile toomiseks ja tutvustamiseks. Luke mõisapargis lisandus teaduslikule ja kunstilisele valgusele ka “elava tule ala”, kus tutvustatakse tule kui meile vast ehk kõige tuttavama valgus- ja soojusallika tähtsust inimkonna tehnoloogilises arengus.